اسکرچ – Scratch

اسکرچ یک زبان برنامه نویسی برای کودکان است که توسط آزمایشگاه دانشگاه MIT آمریکا طراحی شده است. این زبان، دستورالعمل هایی را برای والدین و مربیان کودک ارائه نموده است.

کودکان با قرار دادن این کدها به صورت بلاک در کنار یکدیگر و ترکیب آنها به شکل پازل، قادر خواهند بود پروژه هایی کاربردی طراحی نمایند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

مهمترین ویژگی نرم افزار اسکرچ این است که تمامی زبان ها از جمله زبان فارسی را برای کودکانی که به سایر زبان ها اشراف کافی ندارند پشتیبانی می کند. با ساختار زبان اسکرچ افراد می توانند یک نرم افزار یا یک بازی و یا یک انیمیشن طراحی نمایند و یا با بوردهای Arduino یک ربات هوشمند را برنامه نویسی نمایند.

نکته قابل توجه این است که این زبان تنها مختص کودکان نیست بلکه برای بزرگسالان هم کاربردهای زیادی دارد. در آینده ایی نزدیک این زبان به علت سهولت در آموزش و یادگیری و ساختار تکنولوژی جایگزین مناسبی برای بسیاری از زبان های برنامه نویسی خواهد بود. به طوری که افراد با آموزش این زبان از کودکی علاوه بر اینکه مهارت حل و تحلیل مساله و قدرت تمرکز پیدا می کنند یک مهارت کاربردی هم یاد گرفته اند که باعث افزایش خلاقیت و رشد ذهنی در آنها می گردد.

این زبان برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان ۴ تا ۱۸ سال پیشنهاد می شود و در سیستم عامل های مک، ویندوز و لینوکس قابل استفاده خواهد بود.
کودکان با این آموزش ها قادر خواهند بود در زمان استفاده از گوشی یا تبلت و یا لپ تاپ به جای بازی، برای خود بازی بسازند و در سنین بالاتر به نوجوانان کمک می کند تا در حل مسائل درسی از جمله ریاضی و علوم به جای حفظ قواعد، قدرت تحلیل پیدا کنند و در نهایت بتوانند رباتهایی هوشمند طراحی نمایند.

موسسه کلیک کودک مفتخر است با کارشناسان خبره در آموزش این زبان، به کودکان و نوجوانان و مربیان، تهدیدهای فضای مجازی را به فرصت تبدیل نماید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بنویسید

مطالب مرتبط

انواع آسیب ها و خطرات دنیای مجازی برای کودکان

آسیب‌ها و خطراتی که کودکان را در اینترنت تهدید می‌کند به سه دسته هدف‌گیری تجاری و تبلیغاتی، بهره‌برداری و استثمار کودکان و نقض حریم خصوصی...

ادامه مطلب

توآین – Twine

برای کودکانی که علاقه مند به ایجاد بازی ها و ساخت داستان هستند و به جزئیات فنی برنامه نویسی علاقه ای ندارند، Twine گزینه ی...

ادامه مطلب

آلیس – Alice

زبان برنامه نویسی” آلیس” یک ابزار برنامه نویسی ۳ بعدی است که برای آموزش مفاهیم زبان های برنامه نویسی شی گرا مانند  ++C طراحی شده...

ادامه مطلب